Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova: “Dini inançlara saygı isteğe bağlı bir karar değil, zorunluluktur”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in provokatif eyleme ilişkin açıklamalarıyla ilgili olarak, “Kişinin dini inançlarına saygı duymanın isteğe bağlı bir karar olmadığını hatırlatmak için değil. bir yükümlülük. izin ver,” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve provokatif eyleme ilişkin açıklamalarına yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi. “Dini inançlara saygı gösterilmesi isteğe bağlı bir karar değil, zorunluluktur” sözlerini kullanan Zaharova, uluslararası toplumun hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı defalarca taahhütte bulunduğunu hatırlatarak, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) aldığı kararları sıraladı.

“Bu belgeler özellikle ifade özgürlüğünün, bırakın Müslümanlar için kutsal kitabı yakmayı, herhangi bir din veya dini uygulama hakkında eleştirel hatta aşağılayıcı sözler söyleme hakkını içermediğini belirtiyor. Stoltenberg neden bundan habersiz? Çünkü Batı insanları zorluyor. düşük eğitim seviyeleriyle Avrupa’da kilit pozisyonlara yükseliyor. “Yönetmek daha kolay, bu da çoğu Avrupalıyı manipüle etmeye yardımcı oluyor” dedi.

LGBT konusunda Batı’yı da eleştiren Zaharova, “Bir nokta daha, Anglo-Sakson dünyasının kontrolündeki ülkeler herkesi var olmayan bir ‘cinsiyet’i tanımaya zorluyorsa yüz milyonlarca insan kesinlikle tanımalı” dedi. onların kutsallığına saygı gösterin.”

Öte yandan Stoltenberg, bugün yaptığı açıklamada İsveç’in söz konusu provokatif eyleme hızlı tepki gösterdiğini belirterek, söz konusu İslamofobik eylemin ifade özgürlüğü kapsamında gerçekleştiğini ve hukuka aykırı olmadığını belirtti. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu